HITIO Gym flyttar in på andra våningen i gallerian

HITIO Gym är ett komplett träningscenter som, förutom att vara ett välutrustat och modernt gym, även har gruppklasser i kampsport, fitness och yoga. Träningscentret är till för hela familjen med gym, gruppträningar och motionspass. Här vävs det traditionella gymmet ihop med kampsport.

– Vi startar med taekwondo och brasiliansk jiu-jitsu som kampsportsträning och tack vare våra ”Tigerpass” för barn från 5 år, kan resten av familjen träna samtidigt på samma ställe, antingen på pass eller i gymmet. Barnpassen ligger alltid i anslutning till något av våra andra gruppträningspass så familjen kan träna under samma tider, säger Vänersborgssonen och Trollhättans taekwondo-profil Mattias Edvardsson som är ägare till gymmet.

– Vi har också kampsportspass för vuxna och man behöver absolut inte vara proffs eller kunna något innan man kommer – tvärtom, säger Mattias. Vi vill att våra medlemmar, oavsett träningserfarenhet, ska få möjlighet att utvecklas och lägga grunden till livslång hälsa.

HITIO Gym flyttar in på andra våningen i gallerian

HITIO Gym är ett komplett träningscenter som, förutom att vara ett välutrustat och modernt gym, även har gruppklasser i kampsport, fitness och yoga. Träningscentret är till för hela familjen med gym, gruppträningar och motionspass. Här vävs det traditionella gymmet ihop med kampsport.

– Vi startar med taekwondo och brasiliansk jiu-jitsu som kampsportsträning och tack vare våra ”Tigerpass” för barn från 5 år, kan resten av familjen träna samtidigt på samma ställe, antingen på pass eller i gymmet. Barnpassen ligger alltid i anslutning till något av våra andra gruppträningspass så familjen kan träna under samma tider, säger Vänersborgssonen och Trollhättans taekwondo-profil Mattias Edvardsson som är ägare till gymmet. – Vi har också kampsportspass för vuxna och man behöver absolut inte vara proffs eller kunna något innan man kommer – tvärtom, säger Mattias. Vi vill att våra medlemmar, oavsett träningserfarenhet, ska få möjlighet att utvecklas och lägga grunden till livslång hälsa.